Mallory Sonalert Products PK-12N40PEQ
PK-12N40PEQ picture photo
Mfg. Part Number
PK-12N40PEQ
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER 3-15VDC 83DB PCB 4.1KHZ
Datasheet Download
PK-12N40PEQ.pdf
Availability of PK-12N40PEQ
QUANTITY
PK-12N40PEQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PK-12N40PEQ
Internal Part NumberEIS-PK-12N40PEQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File4100 Hz Continuous
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesPK
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated12VDC
Voltage Range3 ~ 15V
Frequency4.1kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level83dB @ 12V, 10cm
Current - Supply10mA
Operating Temperature-20°C ~ 90°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension13.8mm Dia x 7.5mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK-12N40PEQ
Related LinksPK-12, PK-12N40PEQ Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
PK-12N40PEQ Details Description
Related parts for PK-12N40PEQ
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 16POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A VMT3 datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 18GHZ datasheet.pdf