3M PK10-080PM-S-DA
PK10-080PM-S-DA picture photo
Mfg. Part Number
PK10-080PM-S-DA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 80POS 1MM VERT SMD
Datasheet Download
PK10-080PM-S-DA.pdf
Availability of PK10-080PM-S-DA
QUANTITY
PK10-080PM-S-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of PK10-080PM-S-DA
Internal Part NumberEIS-PK10-080PM-S-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 10, PK10
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.154" (3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK10-080PM-S-DA
Related LinksPK10-08, PK10-080PM-S-DA Datasheet, 3M Distributor
PK10-080PM-S-DA Details Description
Related parts for PK10-080PM-S-DA
FIXED IND 33UH 4A 32 MOHM TH datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 1GHZ 52LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120 OHM 14DIP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BOARD DIGITAL POTENTIOMETER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf