3M PK10M-060SP-SMT-TGF
PK10M-060SP-SMT-TGF picture photo
Mfg. Part Number
PK10M-060SP-SMT-TGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 60POS 1MM STR SMD
Datasheet Download
PK10M-060SP-SMT-TGF.pdf
Availability of PK10M-060SP-SMT-TGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK10M-060SP-SMT-TGF Order Process
Ship out your order
Specifications of PK10M-060SP-SMT-TGF
Internal Part NumberEIS-PK10M-060SP-SMT-TGF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 10, PK10M
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.274" (6.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK10M-060SP-SMT-TGF
Related LinksPK10M-060, PK10M-060SP-SMT-TGF Datasheet, 3M Distributor
PK10M-060SP-SMT-TGF Details Description
Related parts for PK10M-060SP-SMT-TGF
BATTERY PK 4.5V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CRYSTAL 12.67917MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf