NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK10X256VMD100
PK10X256VMD100 picture photo
Mfg. Part Number
PK10X256VMD100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA
Datasheet Download
PK10X256VMD100.pdf
Availability of PK10X256VMD100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK10X256VMD100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK10X256VMD100
Internal Part NumberEIS-PK10X256VMD100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K10
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 37x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK10X256VMD100
PK10X256VMD100 Details Description
Related parts for PK10X256VMD100
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.17A 83 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
COVER DUCT PVC WHITE 2M datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 600V 23SOP datasheet.pdf