NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK40X128VLQ100
PK40X128VLQ100 picture photo
Mfg. Part Number
PK40X128VLQ100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 128KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
PK40X128VLQ100.pdf
Availability of PK40X128VLQ100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK40X128VLQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK40X128VLQ100
Internal Part NumberEIS-PK40X128VLQ100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K40
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O98
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 27x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C