NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK40X256VLQ100
PK40X256VLQ100 picture photo
Mfg. Part Number
PK40X256VLQ100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
PK40X256VLQ100.pdf
Availability of PK40X256VLQ100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK40X256VLQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK40X256VLQ100
Internal Part NumberEIS-PK40X256VLQ100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K40
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O98
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 27x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK40X256VLQ100
PK40X256VLQ100 Details Description
Related parts for PK40X256VLQ100
CONN D-SUB HOUSING KIT RCEPT 26P datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 0.1% 10W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 10.67MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
HDM SMPO090F140FT datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X5R 4.7レF 25V datasheet.pdf