NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK40X256VMD100
PK40X256VMD100 picture photo
Mfg. Part Number
PK40X256VMD100
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA
Datasheet Download
PK40X256VMD100.pdf
Availability of PK40X256VMD100
QUANTITY
PK40X256VMD100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK40X256VMD100
Internal Part NumberEIS-PK40X256VMD100
Standard Package1
Core Size32-Bit
Speed100MHz
Number of I/O98
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 27x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK40X256VMD100
PK40X256VMD100 Details Description
Related parts for PK40X256VMD100
IDC CABLE - MSR34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM SMD DOME LENS 4.5 datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
76 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf