3M PK5-040S-CLT-4-GGF
PK5-040S-CLT-4-GGF picture photo
Mfg. Part Number
PK5-040S-CLT-4-GGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 40POS .5MM SMD
Datasheet Download
PK5-040S-CLT-4-GGF.pdf
Availability of PK5-040S-CLT-4-GGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK5-040S-CLT-4-GGF Order Process
Ship out your order
Specifications of PK5-040S-CLT-4-GGF
Internal Part NumberEIS-PK5-040S-CLT-4-GGF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 5, PK5
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.198" (5.02mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK5-040S-CLT-4-GGF
Related LinksPK5-040S-, PK5-040S-CLT-4-GGF Datasheet, 3M Distributor
PK5-040S-CLT-4-GGF Details Description
Related parts for PK5-040S-CLT-4-GGF
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf