3M PK5-060S-CLT-2-GGF
PK5-060S-CLT-2-GGF picture photo
Mfg. Part Number
PK5-060S-CLT-2-GGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 60POS .5MM SMD
Datasheet Download
PK5-060S-CLT-2-GGF.pdf
Availability of PK5-060S-CLT-2-GGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK5-060S-CLT-2-GGF Order Process
Ship out your order
Specifications of PK5-060S-CLT-2-GGF
Internal Part NumberEIS-PK5-060S-CLT-2-GGF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 5, PK5
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights4mm, 6mm
Height Above Board0.120" (3.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK5-060S-CLT-2-GGF
Related LinksPK5-060S-, PK5-060S-CLT-2-GGF Datasheet, 3M Distributor
PK5-060S-CLT-2-GGF Details Description
Related parts for PK5-060S-CLT-2-GGF
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 670 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
3M 4646 VHB 3/4" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 606MA 570 MOHM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 14POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 10DFN datasheet.pdf