3M PK5-140S-CLT-4-GGF
PK5-140S-CLT-4-GGF picture photo
Mfg. Part Number
PK5-140S-CLT-4-GGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 140POS .5MM SMD
Datasheet Download
PK5-140S-CLT-4-GGF.pdf
Availability of PK5-140S-CLT-4-GGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK5-140S-CLT-4-GGF Order Process
Ship out your order
Specifications of PK5-140S-CLT-4-GGF
Internal Part NumberEIS-PK5-140S-CLT-4-GGF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 5, PK5
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions140
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.198" (5.02mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK5-140S-CLT-4-GGF
Related LinksPK5-140S-, PK5-140S-CLT-4-GGF Datasheet, 3M Distributor
PK5-140S-CLT-4-GGF Details Description
Related parts for PK5-140S-CLT-4-GGF
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.4V SOT143-4 datasheet.pdf
FUSE 1500A 690V 3KN/110 AR UC datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf