NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK51N512CMD100
PK51N512CMD100 picture photo
Mfg. Part Number
PK51N512CMD100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 144MAPBGA
Datasheet Download
PK51N512CMD100.pdf
Availability of PK51N512CMD100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK51N512CMD100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK51N512CMD100
Internal Part NumberEIS-PK51N512CMD100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K50
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O94
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 25x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK51N512CMD100
PK51N512CMD100 Details Description
Related parts for PK51N512CMD100
IC A/D 12BIT DUAL HS 64-HTQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22K OHM 1008 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
0.8MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf