Microchip Technology PL102-10TC
PL102-10TC picture photo
Mfg. Part Number
PL102-10TC
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLK BUFFER 1:3 170MHZ 6SOT23
Datasheet Download
PL102-10TC.pdf
Availability of PL102-10TC
QUANTITY
PL102-10TC Order Process
Ship out your order
Specifications of PL102-10TC
Internal Part NumberEIS-PL102-10TC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTube
Type*
PLLYes with Bypass
InputClock
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:3
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max170MHz
Divider/MultiplierNo/No
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.63 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PL102-10TC
Related LinksPL102, PL102-10TC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PL102-10TC Details Description
Related parts for PL102-10TC
RES 43 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE W/DF 1MM T1 3/4 datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MM TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 681 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD 0.5A PWR CONV ST1S15 datasheet.pdf