Tamura PL2.5-28-130B
PL2.5-28-130B picture photo
Mfg. Part Number
PL2.5-28-130B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
PL2.5-28-130B.pdf
Availability of PL2.5-28-130B
QUANTITY
PL2.5-28-130B Order Process
Ship out your order
Specifications of PL2.5-28-130B
Internal Part NumberEIS-PL2.5-28-130B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPL2.5-xx-130B
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 180mA, Series 90mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 36.37mm W
Height - Seated (Max)28.60mm
Voltage - Isolation3500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PL2.5-28-130B
Related LinksPL2.5-, PL2.5-28-130B Datasheet, Tamura Distributor
PL2.5-28-130B Details Description
Related parts for PL2.5-28-130B
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 12A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.9V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-3 0.006" datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf