Qualtek Electronics Corp. PLC-025S045D
PLC-025S045D picture photo
Mfg. Part Number
PLC-025S045D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 19-56V 450MA
Datasheet Download
PLC-025S045D.pdf
Availability of PLC-025S045D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLC-025S045D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-025S045D
Internal Part NumberEIS-PLC-025S045D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV,PLC 01/Oct/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-025 D
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output19 ~ 56 V
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-025S045D
Related LinksPLC-02, PLC-025S045D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-025S045D Details Description
Related parts for PLC-025S045D
SSR 2A 60VDC 3/28VDC DC OUTPUT datasheet.pdf
CABLE EXTENSION IEEE1284 5M datasheet.pdf
IC INVERTER HEX HS 14SOIC datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERM PTC MINI-BEAD 3MM 170C datasheet.pdf
LRG ALLIGATOR CLIP RED datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .76AU 60POS datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG CCR 45V 30MA SOD123 datasheet.pdf