Qualtek Electronics Corp. PLC-025S062D
PLC-025S062D picture photo
Mfg. Part Number
PLC-025S062D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 13-40V 620MA
Datasheet Download
PLC-025S062D.pdf
Availability of PLC-025S062D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLC-025S062D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-025S062D
Internal Part NumberEIS-PLC-025S062D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV,PLC 01/Oct/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-025 D
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output13 ~ 40 V
Current - Output (Max)620mA
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Efficiency83%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-025S062D
Related LinksPLC-02, PLC-025S062D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-025S062D Details Description
Related parts for PLC-025S062D
TOOL HAND FOR MINI-D PLUG datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP POS VOLT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE 4.5A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W SNGL 5V OUT datasheet.pdf
IC ENERGY METER 16K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2X6.4MM SMD HYBRID datasheet.pdf
POT 1 OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf