Qualtek Electronics Corp. PLC-035S045D
PLC-035S045D picture photo
Mfg. Part Number
PLC-035S045D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 26-78V 450MA
Datasheet Download
PLC-035S045D.pdf
Availability of PLC-035S045D
QUANTITY
PLC-035S045D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-035S045D
Internal Part NumberEIS-PLC-035S045D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV,PLC 01/Oct/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-035 D
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output26 ~ 78 V
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)35W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCB, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-035S045D
Related LinksPLC-03, PLC-035S045D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-035S045D Details Description
Related parts for PLC-035S045D
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
KIT DEV EU ZW0301 DIST. datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 67A SGL IPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PST 2A 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1-1/8" datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5VIN 5VOUT 1W datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 6X26 datasheet.pdf
TV 25C 16#20 5#12 4#8(COAX) SK datasheet.pdf
5600UF 450V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf