Qualtek Electronics Corp. PLC-035S245D
PLC-035S245D picture photo
Mfg. Part Number
PLC-035S245D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 5-15V 2.45A
Datasheet Download
PLC-035S245D.pdf
Availability of PLC-035S245D
QUANTITY
PLC-035S245D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-035S245D
Internal Part NumberEIS-PLC-035S245D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV,PLC 01/Oct/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-035 D
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output5 ~ 15 V
Current - Output (Max)2.45A
Power (Watts)35W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency83%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCB, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-035S245D
Related LinksPLC-03, PLC-035S245D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-035S245D Details Description
Related parts for PLC-035S245D
90 DEG COVER KIT 50 POS-BLK datasheet.pdf
RACK SMALL MNT CHASSIS ALUMINUM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAST MOUNT TUBE FOR M18 PROX datasheet.pdf
KEYPAD 4X4 MATRIX SS datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
END PLATE 5MM WIDE ORANGE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 279POS GOLD datasheet.pdf