Qualtek Electronics Corp. PLC-050S110D
PLC-050S110D picture photo
Mfg. Part Number
PLC-050S110D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 1.1A
Datasheet Download
PLC-050S110D.pdf
Availability of PLC-050S110D
QUANTITY
PLC-050S110D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-050S110D
Internal Part NumberEIS-PLC-050S110D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV,PLC 01/Oct/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-050 D
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output16 ~ 48 V
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-050S110D
Related LinksPLC-05, PLC-050S110D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-050S110D Details Description
Related parts for PLC-050S110D
CAP CER 150PF 250VAC X7R 1808 datasheet.pdf