Nichicon PLE0G821MDO1
PLE0G821MDO1 picture photo
Mfg. Part Number
PLE0G821MDO1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
PLE0G821MDO1.pdf
Availability of PLE0G821MDO1
QUANTITY
PLE0G821MDO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLE0G821MDO1
Internal Part NumberEIS-PLE0G821MDO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLE
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current7A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLE0G821MDO1
Related LinksPLE0G8, PLE0G821MDO1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLE0G821MDO1 Details Description
Related parts for PLE0G821MDO1
IC REG LDO 4.8V 65MA TO92-3 datasheet.pdf
IC ENERGY METER 32K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DSUB MA 3W3C ANG S.POW.20A S4_4- datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
INSERTION FINGER COMPLETE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26POS W/SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf