Thomas Research Products PLED200W-095
PLED200W-095 picture photo
Mfg. Part Number
PLED200W-095
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER 200W 95V 120-277
Datasheet Download
PLED200W-095.pdf
Availability of PLED200W-095
QUANTITY
PLED200W-095 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED200W-095
Internal Part NumberEIS-PLED200W-095
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED200W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output92V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED200W-095
Related LinksPLED20, PLED200W-095 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED200W-095 Details Description
Related parts for PLED200W-095
EMITTER IR VIS MULTI-M 30MA SMD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.5GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf