Thomas Research Products PLED200W-190-C1050-D
PLED200W-190-C1050-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED200W-190-C1050-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER 200W 1050MA DIMMABLE
Datasheet Download
PLED200W-190-C1050-D.pdf
Availability of PLED200W-190-C1050-D
QUANTITY
PLED200W-190-C1050-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED200W-190-C1050-D
Internal Part NumberEIS-PLED200W-190-C1050-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED200W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output64 ~ 190 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED200W-190-C1050-D
Related LinksPLED200W-1, PLED200W-190-C1050-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED200W-190-C1050-D Details Description
Related parts for PLED200W-190-C1050-D
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 65MSPS 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 30POS SMD datasheet.pdf