Thomas Research Products PLED200W-190
PLED200W-190 picture photo
Mfg. Part Number
PLED200W-190
Brief Description
LED DRIVER 200W 190V 120-277
Datasheet Download
PLED200W-190.pdf
Availability of PLED200W-190
QUANTITY
PLED200W-190 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED200W-190
Internal Part NumberEIS-PLED200W-190
SeriesPLED200W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output190V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation-
Dimming-
Operating Temperature-
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED200W-190
Related LinksPLED20, PLED200W-190 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED200W-190 Details Description
Related parts for PLED200W-190
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 180 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IEC CONN TYPE F MALE ASSY 48POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 800MA 1.053 OHM datasheet.pdf