Thomas Research Products PLED75W-024
PLED75W-024 picture photo
Mfg. Part Number
PLED75W-024
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 3.13A
Datasheet Download
PLED75W-024.pdf
Availability of PLED75W-024
QUANTITY
PLED75W-024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED75W-024
Internal Part NumberEIS-PLED75W-024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED75W.stpPLED-75W.igs
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED75W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED75W-024
Related LinksPLED7, PLED75W-024 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED75W-024 Details Description
Related parts for PLED75W-024
IDC CABLE-AKR50G/ AE50G / AKR50G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS P/A .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf