Thomas Research Products PLED75W-214-C0350-D
PLED75W-214-C0350-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED75W-214-C0350-D
Brief Description
LED SUP CC AC/DC 72-214V 350MA
Datasheet Download
PLED75W-214-C0350-D.pdf
Availability of PLED75W-214-C0350-D
QUANTITY
PLED75W-214-C0350-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED75W-214-C0350-D
Internal Part NumberEIS-PLED75W-214-C0350-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED75W.stpPLED-75W.igs
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED75W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output72 ~ 214 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED75W-214-C0350-D
Related LinksPLED75W-2, PLED75W-214-C0350-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED75W-214-C0350-D Details Description
Related parts for PLED75W-214-C0350-D
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1.8MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 25V 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME GRN 20CKT datasheet.pdf
RES 820 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf