Thomas Research Products PLED75W-214
PLED75W-214 picture photo
Mfg. Part Number
PLED75W-214
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 214V 350MA
Datasheet Download
PLED75W-214.pdf
Availability of PLED75W-214
QUANTITY
PLED75W-214 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED75W-214
Internal Part NumberEIS-PLED75W-214
3D ModelPLED75W.stpPLED-75W.igs
Standard Package1
SeriesPLED75W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output214V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)75W
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED75W-214
Related LinksPLED7, PLED75W-214 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED75W-214 Details Description
Related parts for PLED75W-214
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MPU M683XX 20MHZ 144LQFP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 162.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO41 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf