Thomas Research Products PLED96W-030-C3150-D-HV
PLED96W-030-C3150-D-HV picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-030-C3150-D-HV
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER 96W 30V DIMMABLE
Datasheet Download
PLED96W-030-C3150-D-HV.pdf
Availability of PLED96W-030-C3150-D-HV
QUANTITY
PLED96W-030-C3150-D-HV Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-030-C3150-D-HV
Internal Part NumberEIS-PLED96W-030-C3150-D-HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED96W.stpPLED96W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED96W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)277VAC
Voltage - Input (Max)480VAC
Voltage - Output10 ~ 30 V
Current - Output (Max)3.15A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-030-C3150-D-HV
Related LinksPLED96W-030, PLED96W-030-C3150-D-HV Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-030-C3150-D-HV Details Description
Related parts for PLED96W-030-C3150-D-HV
BACKSHELL DB50 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-8 HS 16SOIC datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32POS DUAL R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf