Thomas Research Products PLED96W-048-C2000-D
PLED96W-048-C2000-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-048-C2000-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 2A
Datasheet Download
PLED96W-048-C2000-D.pdf
Availability of PLED96W-048-C2000-D
QUANTITY
PLED96W-048-C2000-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-048-C2000-D
Internal Part NumberEIS-PLED96W-048-C2000-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED96W.stpPLED96W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED96W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output16 ~ 48 V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-048-C2000-D
Related LinksPLED96W-0, PLED96W-048-C2000-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-048-C2000-D Details Description
Related parts for PLED96W-048-C2000-D
RES SMD 13K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD PWR 4A STD FILTER 2PL QC PNL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK SCREW datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf