Nichicon PLF0E331MCO8TD
PLF0E331MCO8TD picture photo
Mfg. Part Number
PLF0E331MCO8TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
PLF0E331MCO8TD.pdf
Availability of PLF0E331MCO8TD
QUANTITY
PLF0E331MCO8TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF0E331MCO8TD
Internal Part NumberEIS-PLF0E331MCO8TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF0E331MCO8TD
Related LinksPLF0E33, PLF0E331MCO8TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLF0E331MCO8TD Details Description
Related parts for PLF0E331MCO8TD
CLIP ALLIG W/BOOT-4MM B-PLUG RED datasheet.pdf
FAN AXIAL 200X70MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN MALE CABLE COUPLER 14AWG datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOEIAJ datasheet.pdf
IC M-LVDS RCVR QUAD 48VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf