Nichicon PLF0G271MDL4
PLF0G271MDL4 picture photo
Mfg. Part Number
PLF0G271MDL4
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
PLF0G271MDL4.pdf
Availability of PLF0G271MDL4
QUANTITY
PLF0G271MDL4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF0G271MDL4
Internal Part NumberEIS-PLF0G271MDL4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF0G271MDL4
Related LinksPLF0G2, PLF0G271MDL4 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF0G271MDL4 Details Description
Related parts for PLF0G271MDL4
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD323 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRACKET WALL MOUNTING NSH5 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf