Nichicon PLF0J681MDO1
PLF0J681MDO1 picture photo
Mfg. Part Number
PLF0J681MDO1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
PLF0J681MDO1.pdf
Availability of PLF0J681MDO1
QUANTITY
PLF0J681MDO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF0J681MDO1
Internal Part NumberEIS-PLF0J681MDO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.3A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF0J681MDO1
Related LinksPLF0J6, PLF0J681MDO1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF0J681MDO1 Details Description
Related parts for PLF0J681MDO1
CONN HEADER 52POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 12V 1.25A 15W PCB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 50MA 2EFP datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf