Nichicon PLF1D151MDO2
PLF1D151MDO2 picture photo
Mfg. Part Number
PLF1D151MDO2
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
PLF1D151MDO2.pdf
Availability of PLF1D151MDO2
QUANTITY
PLF1D151MDO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1D151MDO2
Internal Part NumberEIS-PLF1D151MDO2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.32A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1D151MDO2
Related LinksPLF1D1, PLF1D151MDO2 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1D151MDO2 Details Description
Related parts for PLF1D151MDO2
IC 12-BIT QUAD/PAR GP D/A 28SOIC datasheet.pdf
HEAD ADAPTER DR SERIES datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 5 CHAR 3.6V PANEL datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
26P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf