Nichicon PLF1D220MCL2
PLF1D220MCL2 picture photo
Mfg. Part Number
PLF1D220MCL2
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
PLF1D220MCL2.pdf
Availability of PLF1D220MCL2
QUANTITY
PLF1D220MCL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1D220MCL2
Internal Part NumberEIS-PLF1D220MCL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1D220MCL2
Related LinksPLF1D2, PLF1D220MCL2 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1D220MCL2 Details Description
Related parts for PLF1D220MCL2
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH REED 200VDC 10W AXL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1KOHM RADIAL datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 3POS SILVER SLDR datasheet.pdf