Nichicon PLG1C821MDO1TD
PLG1C821MDO1TD picture photo
Mfg. Part Number
PLG1C821MDO1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
PLG1C821MDO1TD.pdf
Availability of PLG1C821MDO1TD
QUANTITY
PLG1C821MDO1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLG1C821MDO1TD
Internal Part NumberEIS-PLG1C821MDO1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLG1C821MDO1TD
Related LinksPLG1C82, PLG1C821MDO1TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLG1C821MDO1TD Details Description
Related parts for PLG1C821MDO1TD
RELAY OPTO DC 400V 180MA 6-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8VSP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 200MA 5.1 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ML STAINLESS PRESS SENSE AMP datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD15 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf