Vishay Thin Film PLT0603Z1241LBTS
PLT0603Z1241LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z1241LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z1241LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z1241LBTS
QUANTITY
PLT0603Z1241LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z1241LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z1241LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z1241LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z1241LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z1241LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z1241LBTS
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
GDT 420V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf