Vishay Thin Film PLT0603Z1721LBTS
PLT0603Z1721LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z1721LBTS
Brief Description
RES SMD 1.72K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z1721LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z1721LBTS
QUANTITY
PLT0603Z1721LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z1721LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z1721LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)1.72k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z1721LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z1721LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z1721LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z1721LBTS
STATICIDE HEAVY DUTY QUART datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CABLE ASSY R/T PLUG RG316/U 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf
MALE DIP STRIP datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 15ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 10V SMD datasheet.pdf