Vishay Thin Film PLT0603Z2002AST5
PLT0603Z2002AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z2002AST5
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.05% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z2002AST5.pdf
Availability of PLT0603Z2002AST5
QUANTITY
PLT0603Z2002AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z2002AST5
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z2002AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z2002AST5
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z2002AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z2002AST5 Details Description
Related parts for PLT0603Z2002AST5
IC DUAL BIN UP-COUNTER 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.3A TO-220F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf