Vishay Thin Film PLT0603Z2500AST5
PLT0603Z2500AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z2500AST5
Brief Description
RES SMD 250 OHM 0.05% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z2500AST5.pdf
Availability of PLT0603Z2500AST5
QUANTITY
PLT0603Z2500AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z2500AST5
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z2500AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z2500AST5
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z2500AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z2500AST5 Details Description
Related parts for PLT0603Z2500AST5
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
LOCK WASHER datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 18.6VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 39A TDSON-8 datasheet.pdf
MODULE HYBRID INVERTER 3PHASE datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A datasheet.pdf