Vishay Thin Film PLT0603Z2710LBTS
PLT0603Z2710LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z2710LBTS
Brief Description
RES SMD 271 OHM 0.01% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z2710LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z2710LBTS
QUANTITY
PLT0603Z2710LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z2710LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z2710LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)271
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z2710LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z2710LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z2710LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z2710LBTS
IDC CABLE- AKN44A/ AE50M / X datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 372MA 1.44 OHM datasheet.pdf
MOLDED HEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES MO 2W 3.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH WIRELESS ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
COUPLER 20 DB 0.5-2GHZ datasheet.pdf
CONN 4C 4#16S PIN RECP datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ 1.8V CMOS SMD datasheet.pdf