Vishay Thin Film PLT0603Z2871LBTS
PLT0603Z2871LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z2871LBTS
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z2871LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z2871LBTS
QUANTITY
PLT0603Z2871LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z2871LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z2871LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z2871LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z2871LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z2871LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z2871LBTS
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT GENERAL PURP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf