Vishay Thin Film PLT0603Z2980LBTS
PLT0603Z2980LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z2980LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 298 OHM 0.01% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z2980LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z2980LBTS
QUANTITY
PLT0603Z2980LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z2980LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z2980LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)298
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z2980LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z2980LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z2980LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z2980LBTS
IC SW REG CNTRLR 5BIT PROG20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM TIN-LEAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (L-395-34) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 10POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
28 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
PT 3C 3#16 SKT PLUG datasheet.pdf
LF to 750 MHz, Digitally Controlled VGA IC datasheet.pdf