Vishay Thin Film PLT0603Z3440LBTS
PLT0603Z3440LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z3440LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 344 OHM 0.01% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z3440LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z3440LBTS
QUANTITY
PLT0603Z3440LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z3440LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z3440LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)344
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z3440LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z3440LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z3440LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z3440LBTS
IC SWITCH DUAL SPST 10MSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOL datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf