Vishay Thin Film PLT0603Z3791LBTS
PLT0603Z3791LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z3791LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.79K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z3791LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z3791LBTS
QUANTITY
PLT0603Z3791LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z3791LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z3791LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z3791LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z3791LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z3791LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z3791LBTS
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
C/A 2.0MM SM LC-SC 2M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 150W 48V 3.12A datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 218MA 6.4 OHM datasheet.pdf