Vishay Thin Film PLT0603Z5300LBTS
PLT0603Z5300LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z5300LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 530 OHM 0.01% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z5300LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z5300LBTS
QUANTITY
PLT0603Z5300LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z5300LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z5300LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z5300LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z5300LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z5300LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z5300LBTS
OSC VCXO 51.84MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.85V 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1200MM X 600M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf