Vishay Thin Film PLT0603Z8160LBTS
PLT0603Z8160LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z8160LBTS
Brief Description
RES SMD 816 OHM 0.01% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z8160LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z8160LBTS
QUANTITY
PLT0603Z8160LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z8160LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z8160LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)816
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z8160LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z8160LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z8160LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z8160LBTS
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB datasheet.pdf
IC 440MA PWR DIST SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 3.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
COAX CABLE SMA PLUG-PLUG 60" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 115MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf