Vishay Thin Film PLT0805Z1002AST5
PLT0805Z1002AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z1002AST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z1002AST5.pdf
Availability of PLT0805Z1002AST5
QUANTITY
PLT0805Z1002AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z1002AST5
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z1002AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z1002AST5
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z1002AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z1002AST5 Details Description
Related parts for PLT0805Z1002AST5
CORD SVT 18AWG 3COND 1.5M BLK datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
OSC XO 266.666MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
TEST PROBE PIN 636000097 datasheet.pdf
DEV TOOL HUM-RC 2.4GHZ USB datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 160W datasheet.pdf