Vishay Thin Film PLT0805Z1541LBTS
PLT0805Z1541LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z1541LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54KOHM 0.01% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z1541LBTS.pdf
Availability of PLT0805Z1541LBTS
QUANTITY
PLT0805Z1541LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z1541LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z1541LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z1541LBTS
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z1541LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z1541LBTS Details Description
Related parts for PLT0805Z1541LBTS
LABEL ATTN REUSABLE 2X2 500 ROLL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf