Vishay Thin Film PLT0805Z2640LBTS
PLT0805Z2640LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z2640LBTS
Brief Description
RES SMD 264 OHM 0.01% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z2640LBTS.pdf
Availability of PLT0805Z2640LBTS
QUANTITY
PLT0805Z2640LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z2640LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z2640LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)264
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z2640LBTS
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z2640LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z2640LBTS Details Description
Related parts for PLT0805Z2640LBTS
RELAY SSR SCR 50A 530V PNL MNT datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 8-DFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 20POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W TMINIP2 datasheet.pdf