Vishay Thin Film PLT0805Z2910LBTS
PLT0805Z2910LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z2910LBTS
Brief Description
RES SMD 291 OHM 0.01% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z2910LBTS.pdf
Availability of PLT0805Z2910LBTS
QUANTITY
PLT0805Z2910LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z2910LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z2910LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)291
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z2910LBTS
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z2910LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z2910LBTS Details Description
Related parts for PLT0805Z2910LBTS
FERRITE TUBULAR BEAD 7.00MM datasheet.pdf
BIT TORX T9 1.97" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 35A 65VDC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM5035A datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W SMBG datasheet.pdf