Vishay Thin Film PLT0805Z3610LBTS
PLT0805Z3610LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z3610LBTS
Brief Description
RES SMD 361 OHM 0.01% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z3610LBTS.pdf
Availability of PLT0805Z3610LBTS
QUANTITY
PLT0805Z3610LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z3610LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z3610LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)361
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z3610LBTS
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z3610LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z3610LBTS Details Description
Related parts for PLT0805Z3610LBTS
CONN RING TONG TERM #5/16 2/0AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
QKE EURO FEM CONN GP- datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEV PIC24FJ256DA210 datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf