Vishay Thin Film PLT0805Z4070LBTS
PLT0805Z4070LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z4070LBTS
Brief Description
RES SMD 407 OHM 0.01% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z4070LBTS.pdf
Availability of PLT0805Z4070LBTS
QUANTITY
PLT0805Z4070LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z4070LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z4070LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z4070LBTS
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z4070LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z4070LBTS Details Description
Related parts for PLT0805Z4070LBTS
END PANEL W/DB9 FOR A-31 BLK datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-SOIC datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf